Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Systemy alarmowe » Systemy alarmowe zintegrowane z zamkami na targach Security Essen w Niemczech

Systemy alarmowe zintegrowane z zamkami na targach Security Essen w Niemczech

Targi Security Essen są największym wydarzeniem branżowym w Europie kontynentalnej. W tegorocznej edycji bardzo widoczny był wpływ trendu Smart Home na prezentowane systemy alarmowe.  Duża część producentów zabezpieczeń elektronicznych zaimplementowała interfejs Z-wave w systemach alarmowych uzyskując integrację z zamkami, domofonami, termostatami czy elementami takimi jak wall-plug.

Systemy alarmowe zintegrowane z zamkami

Badania rynkowe pokazują, że w najbliższych latach systemy kontroli dostępu będą się rozwijać szybciej od kamer. W szczególności bardzo widoczny jest rozwój zamków w kierunku centralnego zarządzania oraz obsługi z poziomu aplikacji mobilnych. Warto zwrócić uwagę, że tradycyjny system alarmowy ma za zadanie sygnalizować włamanie, a nie weryfikować czy drzwi są zamknięte. Od tego są zabezpieczenia mechaniczne takie jak zamki.

Połączenie systemu alarmowego z zamkiem znane jest z motoryzacji. Większość nowo oferowanych aut wyposażona jest w tzw. centralny zamek, który blokuje drzwi w momencie uzbrojenia systemu alarmowego. Rozwiązanie takie jest bardzo wygodne dla kierowcy, bo nie wymaga zamykania zamków osobno we wszystkich drzwiach auta. Ta idea bardzo dobrze sprawdzi się również w domach czy firmach, gdzie w momencie załączenia systemu alarmowego automatycznie zamykane są zamki w drzwiach.

Wpływ trendu Connected Home na systemy alarmowe

Automatyczne zamykanie zamków przy załączaniu systemu alarmowego znane jest w rozwiązaniach Smart Home.  W przypadku nowoczesnych systemów alarmowych prezentowanych na targach Security Essen widać duży wpływ megatrendu Connected Home, w skład którego wchodzą trendy Smart Home oraz Remote Monitoring. Większość producentów systemów alarmowych prezentowała funkcjonalność centralnego zamka w opcji z możliwością sterowania z aplikacji mobilnej.

Systemy alarmowe zintegrowane z zamkami
Taqrgi Essen Security – Systemy alarmowe zintegrowane z zamkami

Targi Security Essen

Targi Security Essen są olbrzymie. Swoje produkty prezentowało 950 wystawców, a ilość odwiedzających osób przekroczyła 36 tysięcy. Są to więc największe targi w Europie. Niestety ze względu na dominujący język niemiecki, targi mają charakter regionalny. Niezależnie od tego jest to miejsce inspiracji. Produkty oferowane na rynek niemiecki dedykowane są dla bardziej zamożnego klienta. Rynek niemiecki chronią również regulacje branżowe przygotowane przez ubezpieczycieli w postaci wytycznych VDS.