Przejdź do treści
Strona główna » Zdalny monitoring wizyjny

Zdalny monitoring wizyjny

System zdalnego monitoringu wizyjnego składa się z kamer zainstalowanych na chronionym obiekcie, urządzeń transmitujących strumienie wideo do Centrum Monitorowania, oprogramowania zarządzającego obróbką odebranych strumieni wideo oraz algorytmów detekcji zdarzeń alarmowych.

Zdalny Monitoring Wizyjny

W przypadku zdalnego monitoringu wizyjnego pojawia się kilka wyzwań.

  • Po pierwsze zainstalowany system dozoru wizyjnego musi umożliwiać zdalną pracę.
  • Po drugie w chronionym obiekcie musi być dostęp do Internetu.
  • Po trzecie urządzenia CCTV zainstalowane w obiekcie muszą być obsługiwane przez oprogramowanie Centrum Monitoringu.
  • Po czwarte Centrum Monitoringu musi mieć zintegrowany odbiór zdarzeń alarmowych wywołanych przez lokalny system alarmowy lub analitykę obrazu wbudowaną w kamery lub współpracujące rozwiązania.
Czym jest zdalny monitoring wizyjny
Co to jest zdalny monitoring wizyjny?

Systemy dozoru wizyjnego

W trakcie ostatnich 20 lat kamery dozorowe bardzo ewoluowały. Wielu osobom monitoring wizyjny może się kojarzyć z kamerami analogowymi nagrywanymi przez magnetowidy VHS. Jednakże współczesne rozwiązania wyposażone są w kamery o rozdzielczości Full HD oraz umożliwiają nagrywanie minimum 25 klatek na sekundę, dzięki czemu rejestrowany obraz odpowiada jakości płyt Blu-Ray. Współczesne rejestratory wizji obsługują jednocześnie kilka strumieni wizyjnych umożliwiając: lokalne nagrywanie w maksymalnej jakości, zdalne nagrywanie w niższej jakości, lokalny i zdalny podgląd online, lokalne i zdalne odtwarzanie archiwum oraz przesyłanie zdarzeń alarmowych do Centrum Monitoringu. Współczesne systemy dozoru wizyjnego mogą mieć podłączone czujniki, mikrofon oraz głośniki. Dodatkowo mogą sterować podłączonymi bramami, szlabanami lub oświetleniem.

Systemy transmisji wizji

W przypadku gdy w chronionym obiekcie znajduje się starszy system dozoru wizyjnego możliwa jest jego integracja poprzez dedykowane urządzenia transmisji wideo lub lokalne oprogramowanie, które jest zintegrowane z programem Centrum Monitorowania.

Takie podejście pozwala przedłużyć eksploatację starszych rozwiązań oraz umożliwić integrację systemów dostarczanych przez różnych producentów. Jest to istotne, ponieważ mimo wspólnych standardów często urządzenia różnych producentów nie komunikują się na oczekiwanym poziomie.

Oprogramowanie zarządzające strumieniami wideo

Oprogramowanie Centrum Monitoringu ma za zadanie obsłużyć strumienie wideo z wielu obiektów. Przy czym należy zaznaczyć, że standardowe programy VMS, które świetnie sprawdzają się do pracy w obiekcie, nie są przydatne w Centrum Monitorowania. Oprogramowanie Centrum Monitorowania musi nie tylko zarządzać strumieniami wideo, ale również umożliwiać wprowadzanie uwag i komentarzy z przebiegu obsługi zdarzeń alarmowych. Z tego względu Centra Monitoringu wyposażone są w dedykowane programy obsługi zdarzeń wideo.

Analityka obrazu wideo

Wzrost zainteresowania zdalnym monitoringiem wizyjnym powoduje, że coraz więcej klientów chce korzystać z tej odmiany usług ochrony. Wymusza to na firmach ochrony poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na wzrost efektywności operatorów centrów monitoringu. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie analityki wideo polegającej na wykrywaniu intruza. Pozwala to zredukować ilość czasu przeznaczaną na obserwację kamer oraz zwiększyć pewność reakcji operatora.