Przejdź do treści
Strona główna » Technologia

Technologia

W najbliższych latach pogłębi się różnica między przodującymi firmami, które mogą inwestować w rozwój technologii, a pozostałymi rynkowymi graczami. Na szczęście pojawienie się systemów działających w chmurze oraz lawinowy rozwój produktów wykorzystujących aplikacje mobilne spowoduje rozkwit nowoczesnych rozwiązań, które mogą kreować nowe rynki. Można założyć, że koncepcja IoT (Internetu Rzeczy) wpłynie na model usług ochrony.

Technologia monitoringu

W dobie rozwoju IoT technologia pozwala na monitorowanie każdej rzeczy. Umożliwia to klientom być stale online oraz dzielić się na bieżąco opiniami ze znajomymi. W odniesieniu do zabezpieczeń technicznych oraz monitoringu powoduje jednak, że stają się one bardziej złożone. Wymagają znacznych inwestycji oraz rekrutacji wyspecjalizowanych pracowników, którzy zajmą się utrzymaniem istniejących systemów oraz tworzeniem aplikacji mobilnych oraz portali internetowych. Wyzwaniom tym samodzielnie mogą sprostać tylko niektóre firmy.

Wpływ IoT na Monitoring Alarmowy

Rozwój nowych technologii przyczynia się do rozwoju systemów alarmowych. Tradycyjny przewodowy system alarmowy staje się multimedialnym hubem pozwalającym na zdalne zarządzanie i obsługiwanym z aplikacji mobilnej. Do komunikacji z urządzeniem oraz transmisji alarmów wykorzystuje się obecnie Internet mobilny.

Programy i urządzenia odbiorcze Centrum Monitoringu zmieniają się również. Serwery znajdują się w tych samych Data Center w których swoje serwery posiadają banki. Centrale telefoniczne posiadają funkcje Call Center identyczne do tych, które używają help deski firm ubezpieczeniowych. Oprogramowania obsługi alarmów wspierają mechanizmy automatyzujące udzielanie odpowiedzi klientom, wspomaganie podejmowania decyzji przy wysyłaniu patroli interwencyjnych oraz poprawiających niezawodność dzięki dostosowaniu do pracy w „chmurze”.

 

Rozwój nowych technologii w zabezpieczeniach technicznych
Zdalne zarządzanie zabezpieczeniami technicznymi

Wpływ IoT na Monitoring Wizyjny

Monitoring wizyjny kojarzył się do tej pory z kamerami na osiedlu lub w centrum handlowym i pracownikami ochrony obserwującymi monitory w lokalnej dyspozytorni. Zmiany kosztów pracy spowodowały, że przestał to być efektywny kosztowo model usług ochrony. Rozwój technologi i dostęp do szybkiego Internetu bezprzewodowego  spowodował, że zdalny podgląd obrazów z kamer oraz ich zdalna archiwizacja stały się nowym standardem.

Na rynku, wzorem krajów europy zachodniej, gdzie koszty pracy od lat są wyższe, pojawiły się usługi zdalnego nadzoru wizyjnego, wirtualnych wideo patroli oraz wideo weryfikacji alarmów. Spowodowało to zmianę sposobu obsługi alarmów, przez co programy do ich obsługi musiały być rozbudowane o moduły do przetwarzania obrazów wideo.