Wystąpienie na XVIII konferencji branży ochrony – co nas czeka za 7 lat?

W dniach 11-12 Października w Bronisławowie miała miejsce XVIII Konferencja Branży Ochrony organizowana przez Polską Izbę Ochrony. Daniel Kamiński przedstawiciel firmy Alertcontrol miał przyjemność przedstawić prezentację zatytułowaną: „Ochrona 2025 – co nas czeka za 7 lat?„. Nasz prelegent w trakcie Kopferencji reprezentował Sekcję Zabezpieczeń Technicznych PIO.

Co nas czeka za 7 lat?

Przewidywanie przyszłości jest obarczone sporym ryzykiem. Dlatego przygotowanie prezentacji dla przedstawicieli kierownictwa firm ochrony stanowiło duże wyzwanie. Z tego względu postanowiliśmy oprzeć się na badaniach rynkowych zawierających prognozy na najbliższe lata. W Polsce nie ma takich badań, więc odwołaliśmy się do raportów publikowanych za granicami. W głównej mierze omawiane prognozy odnoszą się do rynku USA oraz Europy Zachodniej. Nasze doświadczenie pokazuje, że trendy obecne w wymienionych regionach w okresie 2-3 lat widoczne są również w Polsce.

  • W pierwszej kolejności odwołaliśmy się do kolejnej rewolucji przemysłowej, której osiągnięcia technologiczne, które będą miały wpływ na naszą branżę. Główne obszary to: energia odnawialna, Internet Rzeczy (IoT), Social Media, Cyber Security, autonomiczne pojazdy, sztuczna inteligencja.
  • Następnie odwołaliśmy się do megatrendów, które będą miały silny wpływ na nasze życie. W szczególności będą to Connected Living oraz Big Data Clouds. Oba megatrendy będą miały duży wpływ na systemy alarmowe i usługi monitorowania alarmów. Connected Living, czyli podłączenie do Internetu dowolnych urządzeń wykorzystywanych przez użytkowników. Bid Data Clouds, czyli przetwarzanie i przechowywanie danych z urządzeń podłączonych do internetu.
  • Na zakończenie odwołaliśmy się do raportów wyjaśniających jakie będą oczekiwania klientów w obszarze systemów Smart Home. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ badania te wyjaśniają jakie usługi będą chcieli kupić klienci. Wśród najbardziej pożądanych usług wymienia się: czujki dymu online, kamery online, zamki online, termostaty online.

Ochrona 2025

Ochrona 2025 jest hasłem promowanym w środowisku firm ochrony w celu zbudowania w branży świadomości konieczności zmian, które wymuszają na nas rozwój technologii oraz zmiany stylu życia naszych klientów. Hasło Ochrona 2025 jest wspierane przez branżowe organizacje takie jak PIO, PZPO czy PISA. W ramach programu Ochrona 2025 będą inicjowane prace mające na celu wypracowanie wytycznych, standardów oraz procedur pozwalających na poprawę jakości usług ochrony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *