Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Monitoring wizyjny » Samodzielny monitoring wideo – systemy

Samodzielny monitoring wideo – systemy

W przypadku samodzielnego monitoringu wideo, klient, może kupić kamerę IP wraz z dostępem do aplikacji sieciowej pozwalającej na podgląd i rejestrację zdarzeń, podłączyć tę kamerę samodzielnie do prądu oraz do Internetu, zalogować się na stronę dostawcy usług i rozpocząć przeglądanie obrazów z zamontowanych kamer.

Samodzielny monitoring wideo

Samodzielny monitoring wideo sprawdza się nie tylko w mieszkaniach i domach jednorodzinnych ale również w małych punktach handlowych i gastronomicznych. Rozwiązanie jest przeznaczone dla obiektów, w których będą zamontowane maksymalnie cztery kamery. Szczególnie istotne są łatwość korzystania z systemu (dostęp przez stronę internetową) oraz możliwość obsługi wielu lokalizacji w jednym oknie.

Jest to możliwe ze względu na niższy koszt systemu (klient inwestuje tylko w kamery), dużą elastyczność montażu (klient wykorzystuje istniejącą sieć komputerową lub sieci WiFi) oraz możliwość korzystania z wielu wbudowanych w kamerę funkcji (czujek ruchu, toru dźwiękowego, lokalnej pamięci flash).

W przypadku samodzielnego monitoringu wideo najlepiej sprawdzają się kamery przygotowane do uruchomienia. Kamery do samodzielnego monitoringu wideo często są wstępnie skonfigurowane i łączą się z dedykowanym serwerem w „chmurze”. Klient ma tylko ustawić je we właściwym miejscu, podłączyć zasilanie oraz zapewnić dostęp do Internetu. Połączenie z Internetem można wykonać przewodowo lub przez wbudowany moduł WiFi. Instalacja jest tak prosta, że często kamery te określa się mianem One Click Connection.

Samodzielny monitoring wideo wymaga systemów do jego monitorowania
Systemy do samodzielnego monitoringu wdeo

Usługi samodzielnego monitoringu wideo

Najważniejszym elementem usługi samodzielnego monitoringu wideo jest platforma informatyczna, która pozwala na archiwizację zdarzeń z wielu kamer jednocześnie, umożliwia zdalny dostęp do obrazu w trybie online oraz zdalne przeglądanie archiwum zdarzeń przez klientów.

Korzystanie z samodzielnego monitoringu wizyjnego na bazie kamer IP pozwala na dużą swobodę dostępu do kamer zainstalowanych w nadzorowanych obiektach. Obraz z kamer można obserwować lokalnie na komputerze lub zdalnie przez Internet. W takim przypadku dostępne są dwa rozwiązania: komputery osobiste oraz urządzenia przenośne.

Mobilny monitoring wizyjny

Mobilność rozwiązania jest szczególnie istotna, gdy klient nadzoruje kilka lub kilkanaście obiektów w różnych lokalizacjach i chciałby sprawdzić, czy np. pracownicy punktualnie otworzyli jego sklepy. Wtedy może zdalnie połączyć się z systemem i uzyskać dostęp do różnych kamer. Najistotniejsze jest to, że osoba nadzorująca system nie jest przywiązana do jednego miejsca – może się połączyć z podlegającymi jej kamerami nawet podczas kontroli dowolnego obiektu (oczywiście pod warunkiem, że jest w zasięgu sieci 3G lub WiFi).